Пропускане към основното съдържание

Няма да търпим да ограничават правото ни да се разпореждаме със собствеността си!

Ограничаването на плащанията със закон е посегателство над свободата на гражданите да се разпореждат със собствеността си (парите си) както те искат.

Законът за ограничаването на плащанията в брой е очевидно в резултат на нагъл банков лобизъм.

Ако го търпим - даваме сигнал на законотворците, че могат да напишат и още по-нагли закони.

Гражданите трябва да имат свободата да плащат както си искат. Не е работа на държавата да им казва как да плащат и да ги принуждава да си вкарват парите в банките чрез закон.

А защо гражданите не искат да си вкарват парите в банките изобщо не подлежи на дискусия - това е тяхно право.

Те може да откажат да ползват банки по каквито причини си решат и не са длъжни да се отчитат.

Дали не ползват банки, защото се притесняват, че банката ще бъде източена; дали причината е в това, че смятат, че предстои голяма банкова криза, банкова ваканция и капиталови контроли - гражданите не са длъжни да се отчитат на никого.

Има риск приемането на промените в Закона за ограничаване на плащанията в брой да накара някои хора да се замислят и това да доведе банкова паника – много хора може да си помислят, че приемат закона, защото искат да осигурят повече ликвидност на банките.

Разбира се това не е така, банките са стабилни – така казаха важните хора по телевизора. Но българинът не вярва и колкото повече го убеждават, че банките са стабилни, толкова повече ще започне да се съмнява...

Преводите в долари са на цена от порядъка на двуцифрено число (понякога са над 100 долара - ако банките кореспонденти са повече и имат по-високи такси).

Левовите преводи са евтини, но не таксите от банкови преводи е голямата далавера на банките.

Голямата далавера е, че им се осигурява повече ликвидност - т.е. клиентите ще държат повече пари в банката, защото е неудобно всеки път да ходиш до банката когато пращаш или получаваш пари, има 1 работен ден предизвестите когато теглиш по-големи суми... Колкото повече пари клиентите държат в банката - толкова повече кредити може да даде банката. При банкиране с частичен резерв банката е длъжна да държи поне 10% от парите, които клиентите са внесли в касите си. Останалите до 90% може да раздаде като кредити. Ако дава повече кредити - ще печели повече.

Ако действат ограничения на плащанията в брой по време на предстоящата банкова ваканция това ще влоши последствията. Дори и да няма ограничение пак ще има лоши последствия, но ограничението на плащанията в брой съвсем ще влоши положението.

По време на банкова ваканция и действащ Закон за ограничаване на плащанията в брой, правото на гражданите да се разпореждат със собственото си имущество ще бъде нарушено – няма да могат да плащат по сделки за 10 000 лева или повече (5 000 лева или повече - ако влязат в сила новите промени, които скоро ще гласуват). Да, на теория биха могли да хванат самолета и да отидат в Австрия или друга държава, където няма ограничения при плащането в брой. Но това би било нагла подигравка от страна на банковото лоби и продажните политици – ако се налага да го правят!

Небанковите плащания са важен резервен метод за плащане при банкови кризи.

Когато по време на евентуална банкова ваканция икономическите субекти могат да се разплащат в брой, кредитополучателите е по-вероятно да продължат да плащат вноските по кредитите в срок, което може да намали продължителността на банковата ваканция (ако е предизвикана от ликвидна криза) и капиталовите контроли (обикновено в случай на банкова ваканция се въвеждат и капиталови контроли с цел да се защитят интересите на банките: капиталовите контроли ограничават изтичането на капитали извън държавата, което не е изгодно на банките в държавата, от която капиталите бягат).

Ограничаването на плащанията в брой не е толкова изгодно за банките, колкото изглежда на пръв поглед.

Искаш ли да направиш нещо? Или просто ще търпиш?

Който желае може да напише коментара си в държавния сайт "Портал за обществени консултации" на страницата с промените в Закона за ограничаване на плащанията в брой. Обърнете внимание как са нарекли проекта за закон - нарочно са го нарекли "Проект на Закон за допълнение на Закона за данъка върху добавената стойност" за да скрият намерението си, че ще променят Закона за ограничаване на плащанията в брой. Промените в Закона за ограничаване на плащанията в брой са в края на законопроекта.

Можете да пишете на народните представители по проблема. Как да се свържете с тях пише на сайта на Парламента.

Също така може да разпространите информацията сред гражданите за да може повече граждани да вземат участие в демократичния процес. Споделете тази статия! Напишете коментар със свои думи по темата (ако можете) и го разпространете!

Друг вариант е просто да си включите телевизора и да гледате някой филм. Или да гледате в Интернет снимки със смешни котки. Тоест - да не правите нищо. В такъв случай давате сигнал на лобистите и политиците, че могат да пишат и още по-нагли закони.

Коментари

Популярни статии

Небанковите плащания са важен резервен метод за плащане при банкови кризи

Плащанията, които се случват без банки (каквото е плащането с банкноти) са важен резервен метод за плащане, който може да се ползва по време на банкови ваканции (банкова ваканция се нарича затварянето на банките поради извънредни обстоятелства – да не се бърка с почивните дни и официалните празници). Когато по време на евентуална банкова ваканция икономическите субекти могат да се разплащат в брой, кредитополучателите е по-вероятно да продължат да плащат вноските по кредитите в срок, което може да намали продължителността на банковата ваканция (ако е предизвикана от ликвидна криза) и капиталовите контроли (обикновено в случай на банкова ваканция се въвеждат и капиталови контроли с цел да се защитят интересите на банките: капиталовите контроли ограничават изтичането на капитали извън държавата, което не е изгодно на банките в държавата, от която капиталите бягат). Банкова ваканция може да настъпи не само в резултат на ликвидна криза и банкова паника (паническо теглене на д

За какво се бори нашата гражданска инициатива

Гражданската инициатива за хуманно отношение към банкерите (ГИХОБ) е организация с идеална цел, която работи за подобряване качеството на живот на банкерите. Ние се противопоставяме на опитите за насаждане на омраза към банкерите и собствениците на банки. Призоваваме обществото да е по-толерантно към техните виждания за развитие на банковата система. ГИХОБ съдейства за утвърждаване и ефективно прилагане в България на международните стандарти в областта на защитата на правата за печалба на банкерите. Ние смятаме, че ограничаването на плащанията в брой не е толкова изгодно за банките, колкото изглежда на пръв поглед и предлагаме друг по-добър закон , който да защитава интересите на банките. За някои вредни нежелани ефекти от Закона за ограничаване на плащанията в брой писахме в тази статия .

Ето как Министерството на финансите оправдава допълнителното ограничаване на плащанията в брой

Наличието на високи нива на разплащания в брой се счита за едно от проявленията на сивата икономика. Висок размер на сенчестата икономика при запазване на ставките за данъчно облагане води до по-ниски нива на бюджетните приходи. Това, от своя страна понижава качеството и количеството на публично предоставените стоки и услуги и може да бъде повод за повишаване на данъчните ставки за фирми и физически лица, но и да намали нивото на данъчния морал. Проблемите не могат да се решат в рамките на съществуващото законодателство чрез промяна в организацията на работа и/или чрез въвеждане на нови технологични възможности. 1.3. Посочете дали са извършени последващи оценки на нормативния акт, или анализи за изпълнението на политиката и какви са резултатите от тях? Не са извършени последващи оценки на нормативния акт, както и анализи за изпълнението на политиката. 2. Цели: С приемането на промените, предложени в проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавенат

Какъв е един банкер може да се съди по това как яде портокали на Никулден

Трансглутаминаза в сиренето - съветваме банкерите да избягват да купуват сирене от български производители

Във връзка с последните разкрития на организация "Активни потребители" се обръщаме към банкерите с призив да избягват консумацията на българско сирене. Оказа се, че много производители слагат трансглутаминаза ( transglutaminase ) в сиренето за да направят продукт, приличащ на истинско сирене с по-малко мляко - производителите успяват да направят килограм сирене от само 3 литра сурово мляко вместо от нормалните 5-6 литра. Употребата на трансглутаминаза е забранена от българското законодателство за направа на сирена (за други цели е разрешена). Консумацията на сирене с трансглутаминаза може да е опасно за здравето. Ефектите от ензима трансглутаминаза върху здравето все още не са напълно изследвани, но въпреки това той се влага в храните у нас. Според някои специалисти трансглутаминазата изобщо не е вредна и се създава излишна паника. Може и да са прави. Но нека първо видим какви ще са ефектите от яденето на това сирене от бедните и после да решим дали да го д

Ограничаването на плащанията в брой не е толкова изгодно за банките, колкото изглежда на пръв поглед

Предлагаме Законът за ограничаване на плащанията в брой да бъде отменен, а на негово място да се приеме Закон за банковата стабилност . Причината за това е, че Законът за ограничаване на плащанията в брой не е толкова изгоден за банките, колкото изглежда на пръв поглед и крие множество рискове не само за банките, но и за народните представители и другите граждани . Закон за банковата стабилност В новия закон, който предлагаме ще бъде записано, че всеки български гражданин, който не ползва банкови услуги или ги ползва рядко (и плаща малко банкови такси - например под 100 лева месечно) да е задължен да прави вноска във Фонда за защита интересите на банките (в размер на разликата между платените банкови такси и минималната месечна сума, определена със закон). Същият закон ще важи и за юридически лица, но с десетократно по-голям месечен праг на банковите такси. Със събраните пари ще се плаща на банките пропорционално на тяхната печалба - банките с по-голяма печалба ще получават по

Вижте организационната структура на "Асоциация на банките в България" - може би там се крият банковите лобисти

В Сайта на "Асоциация на банките в България" са публикували организационната си структура . Интерес предизвикват следните евфемизми, които ползват: Комитет по икономическа политика и Работна група по комуникации Това много подозрително напомня на "Отдел лобистки" и "отдел по PR" (внушаване на населението колко прекрасно би било ако се напише закон, който да им забранява да плащат в брой). С "икономическа политика" се занимават политиците. Защо една асоциация на банките има такъв отдел? Може би този отдел "работи в тясно сътрудничество" с политиците? Защо го правят? За печалба или с идеална цел - да помогнат на политиците да управляват по-добре в интерес на цялото общество? Или в интерес на определени лица? Според вас с какво се занимава техния "Комитет по икономическа политика"? Дали работи в тясно сътрудничество с политиците, които пишат законите, определящи икономическата политика на държавата ( ограничаването на п

На протеста имаше само 40 души - следващия път ще бъдем повече!

Протестът пред Министерството на финансите на 18 септември 2017 година, който беше организиран от Българското либертарианско общество събра около 40 души. Нямаше много хора, защото времето за подготовка беше малко – законопроектът беше публикуван на 14 септември, протестът беше на 18 септември. Официално "общественото обсъждане" на законопроекта е до 14 октомври 2017 г. Има време. Но ние не протестираме просто срещу намаляването на тавана на плащанията в брой от 10 на 5 хиляди. Ние протестираме против съществуването на таван изобщо.

Не мразете банкерите, те просто се възползват от вашето нежелание за демократичен контрол

Ползването на банкови услуги не е задължително. Ако не ви харесва - не ги ползвайте. За целта обаче ще се наложи да се преместите в друга държава, където не изискват от вас да плащате данъците и осигуровките си (включително и  здравната осигуровка за безработни) по банков път или чрез други доставчици на платежни услуги (които в крайна сметка ползват банковата система и таксата за услугите им е малко по-висока от таксата за банков превод). Съгласно Закона за ограничаване на плащанията в брой, ако плащате за нещо, което струва 10 000 лева или повече, вие трябва да ползвате банка – иначе сте нарушител на закона и следва да платите глоба (в размер 25% от направеното плащане за физически лица и 50% за юридически; при повторно нарушение глобата нараства съответно на 50% и 100%). Покупката на скъпи стоки и услуги все още не е задължително, така че нямате моралното право да се оплаквате от това, че държавата ви принуждава насила да ползвате банкови услуги. Ако все пак желаете да правите