Ограничаването на плащанията със закон е посегателство над свободата на гражданите да се разпореждат със собствеността си (парите си) както те искат.
Законът за ограничаването на плащанията в брой е очевидно в резултат на нагъл банков лобизъм.
Ако го търпим - даваме сигнал на законотворците, че могат да напишат и още по-нагли закони.
Гражданите трябва да имат свободата да плащат както си искат. Не е работа на държавата да им казва как да плащат и да ги принуждава да си вкарват парите в банките чрез закон.
А защо гражданите не искат да си вкарват парите в банките изобщо не подлежи на дискусия - това е тяхно право.
Те може да откажат да ползват банки по каквито причини си решат и не са длъжни да се отчитат.
Дали не ползват банки, защото се притесняват, че банката ще бъде източена; дали причината е в това, че смятат, че предстои голяма банкова криза, банкова ваканция и капиталови контроли - гражданите не са длъжни да се отчитат на никого.
Има риск приемането на промените в Закона за ограничаване на плащанията в брой да накара някои хора да се замислят и това да доведе банкова паника – много хора може да си помислят, че приемат закона, защото искат да осигурят повече ликвидност на банките.
Разбира се това не е така, банките са стабилни – така казаха важните хора по телевизора. Но българинът не вярва и колкото повече го убеждават, че банките са стабилни, толкова повече ще започне да се съмнява...
Преводите в долари са на цена от порядъка на двуцифрено число (понякога са над 100 долара - ако банките кореспонденти са повече и имат по-високи такси).
Левовите преводи са евтини, но не таксите от банкови преводи е голямата далавера на банките.
Голямата далавера е, че им се осигурява повече ликвидност - т.е. клиентите ще държат повече пари в банката, защото е неудобно всеки път да ходиш до банката когато пращаш или получаваш пари, има 1 работен ден предизвестите когато теглиш по-големи суми... Колкото повече пари клиентите държат в банката - толкова повече кредити може да даде банката. При банкиране с частичен резерв банката е длъжна да държи поне 10% от парите, които клиентите са внесли в касите си. Останалите до 90% може да раздаде като кредити. Ако дава повече кредити - ще печели повече.
Ако действат ограничения на плащанията в брой по време на предстоящата банкова ваканция това ще влоши последствията. Дори и да няма ограничение пак ще има лоши последствия, но ограничението на плащанията в брой съвсем ще влоши положението.
По време на банкова ваканция и действащ Закон за ограничаване на плащанията в брой, правото на гражданите да се разпореждат със собственото си имущество ще бъде нарушено – няма да могат да плащат по сделки за 10 000 лева или повече (5 000 лева или повече - ако влязат в сила новите промени, които скоро ще гласуват). Да, на теория биха могли да хванат самолета и да отидат в Австрия или друга държава, където няма ограничения при плащането в брой. Но това би било нагла подигравка от страна на банковото лоби и продажните политици – ако се налага да го правят!
Небанковите плащания са важен резервен метод за плащане при банкови кризи.
Когато по време на евентуална банкова ваканция икономическите субекти могат да се разплащат в брой, кредитополучателите е по-вероятно да продължат да плащат вноските по кредитите в срок, което може да намали продължителността на банковата ваканция (ако е предизвикана от ликвидна криза) и капиталовите контроли (обикновено в случай на банкова ваканция се въвеждат и капиталови контроли с цел да се защитят интересите на банките: капиталовите контроли ограничават изтичането на капитали извън държавата, което не е изгодно на банките в държавата, от която капиталите бягат).
Искаш ли да направиш нещо? Или просто ще търпиш?
Който желае може да напише коментара си в държавния сайт "Портал за обществени консултации" на страницата с промените в Закона за ограничаване на плащанията в брой. Обърнете внимание как са нарекли проекта за закон - нарочно са го нарекли "Проект на Закон за допълнение на Закона за данъка върху добавената стойност" за да скрият намерението си, че ще променят Закона за ограничаване на плащанията в брой. Промените в Закона за ограничаване на плащанията в брой са в края на законопроекта.
Можете да пишете на народните представители по проблема. Как да се свържете с тях пише на сайта на Парламента.
Също така може да разпространите информацията сред гражданите за да може повече граждани да вземат участие в демократичния процес. Споделете тази статия! Напишете коментар със свои думи по темата (ако можете) и го разпространете!
Друг вариант е просто да си включите телевизора и да гледате някой филм. Или да гледате в Интернет снимки със смешни котки. Тоест - да не правите нищо. В такъв случай давате сигнал на лобистите и политиците, че могат да пишат и още по-нагли закони.
Коментари
Публикуване на коментар